Aplikacja / Karty testowe

Aplikacja (nakładanie)

Wiarygodne i prawidłowe testowanie powłok w przemyśle lakierniczym wymaga dokładnej kontroli (stopnia krycia, nieprzezroczystości, ściekalności). Do nałożenia odpowiedniej powłoki potrzebne są dwa elementy: aplikator (ręczny bądź automatyczny) oraz odpowiednia karta testowa. Typowy aplikator ma postać metalowej sztabki zawierającej lukę pewnej głębokości oraz szczelinę o znanym prześwicie po jednej ze stron. Umieszcza się go po jednej ze stron karty testowej. Aplikator przeciągnięty po karcie testowej, mechanicznie lub ręcznie, pozostawia za sobą jednorodną warstwę farby. Metoda mechaniczna (za pomocą aplikatora automatycznego) daje lepszą powtarzalność i dokładność, ponieważ wyeliminowane są odchylenia spowodowane przez operatora.

Jakość nakładania uzależniona jest od 3 czynników:

  • lepkości warstwy
  • szybkości i jednorodności nakładania (ujednolicona przy użyciu aplikatorów automatycznych)
  • regularności powierzchni na którą powłoka jest nakładana.

Testery ściekalności i rozlewności

Dobra rozlewność, jest bardzo pożądaną cechą farb. Objawia się ona tym, że po wyschnięciu powierzchnia lakierowana ma minimalne ślady nierówności. Ściekalność jest postrzegana jako wada farby, występująca zwłaszcza na powierzchniach pionowych, na krawędziach i rogach. Jej charakterystyczny wygląd najlepiej oddają smugi lub zacieki, które powstają po malowaniu. Cechy te można w łatwy sposób mierzyć za pomocą testerów rozlewności/ściekalności.

Karty testowe

Oferujemy najwyższej jakości karty testowe, zapewniające stałe wybarwienie oraz połysk. Karty typu byko-charts mają grubość ok. 0,35 mm i charakteryzują się wysoką stabilnością i odpornością na obciążenia mechaniczne.

Aplikatory automatyczne byko-drive

Oferujemy aplikatory automatyczne z serii byko-drive. Oba urządzenia (byko-drive i byko-drive XL) pozwalają na przeprowadzenie dokładnej aplikacji produktu, dzięki niezmiennej (stałej) prędkości nakładania materiału.

 

Aplikatory ręczne

Aplikatory są prostymi narzędziami do nakładania równomiernych powłok lakierniczych lub innych, gdzie grubość nałożonego materiału zależna jest od wysokości szczeliny aplikatora. Oferujemy szeroki wybór aplikatorów ręcznych.