Testery ściekalności i rozlewności

Dobra rozlewność, jest bardzo pożądaną cechą farb. Objawia się ona tym, że po wyschnięciu powierzchnia lakierowana ma minimalne ślady nierówności. Ściekalność jest postrzegana jako wada farby, występująca zwłaszcza na powierzchniach pionowych, na krawędziach i rogach. Jej charakterystyczny wygląd najlepiej oddają smugi lub zacieki, które powstają po malowaniu. Cechy te można w łatwy sposób mierzyć za pomocą testerów rozlewności/ściekalności.

Producent:BYK-Gardner GmbH

Testy rozlewności/ściekalności firmy BYK-Garnder umożliwiają:

  • – szybki test porównawczy właściwości rozlewności/ściekalności w czasie pomiędzy nałożeniem a schnięciem warstwy;
  • – jedno urządzenie do testowania zarówno ściekalności jak i rozlewności.

Poza klasycznym testerem oferujemy także tester ściekalności i rozlewności NYPC. Urządzenie to umożliwia ocenę rozlewności świeżo nałożonej warstwy jeszcze przed eliminacją nierówności. Aplikator rozlewności New York Paint Club (NYPC) jest aplikatorem warstwy w kształcie litery U z wąską szczeliną wyciętą na jednej z krawędzi. Szczelina wycięta jest w taki sposób, aby zostawiała serię 5 par wąskich pasków o grubościach 10, 20, 40, 80, 160 mils. Daje to pokrycie karty na długości 4 cali, zaś cały aplikator ma 5 cali długości.
Test przeprowadza się na kartach lub płytach wg. normalnej procedury testującej. Daje to 5 równoległych par pasków z bardzo małymi odstępami między nimi (<0.5 mil). Płytkę należy trzymać w pozycji poziomej, do momentu wyschnięcia farby. Rozlewność ocenia się poprzez określenie, które z pasków się połączyły.